AFK158M06G24B-F
CAP ALUM 1500UF 6.3V 20% SMD
product image
AFK158M06G24B-F Picture
SeekIC No. : 002907817 Detail
AFK158M06G24B-F: CAP ALUM 1500UF 6.3V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK158M06G24B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 1500µF Voltage Rating: 6.3V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 850mA Length : 29 mm
ESR (Equivalent Series Resistance): 80 mOhm Impedance: 80 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm) Height - Seated (Max): 0.402" (10.20mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Voltage Rating: 6.3V
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max): 0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size: 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current: 850mA
Capacitance: 1500µF
Impedance: 80 mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance): 80 mOhm
Packaging: BulkAlternate Packaging
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK158M06G24B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)80.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V