AFK226M35C12B-F
CAP ALUM 22UF 35V 20% SMD
product image
AFK226M35C12B-F Picture
SeekIC No. : 002910935 Detail
AFK226M35C12B-F: CAP ALUM 22UF 35V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK226M35C12B-F
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 22µF Voltage Rating: 35V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 160mA Length : 29 mm
ESR (Equivalent Series Resistance): 700 mOhm Impedance: 700 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm) Height - Seated (Max): 0.228" (5.80mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance: 22µF
Voltage Rating: 35V
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size: 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Ripple Current: 160mA
Impedance: 700 mOhm
Packaging: BulkAlternate Packaging
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
ESR (Equivalent Series Resistance): 700 mOhm
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK226M35C12B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)700.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V