AFK226M63E16T-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 63V 22uF 8X6.2
product image
AFK226M63E16T-F Picture
SeekIC No. : 00756915 Detail
AFK226M63E16T-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 63V 22uF 8X6.2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK226M63E16T-F
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 22 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts ESR : 1.2 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Dimensions : 8 mm Dia. x 6.2 mm L x 9.5 mm H
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Capacitance : 22 uF
Voltage Rating : 63 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 8 mm Dia. x 6.2 mm L x 9.5 mm H
ESR : 1.2 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK226M63E16T-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.200 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating63V