AFK226M80F24B-F
CAP ALUM 22UF 80V 20% SMD
product image
AFK226M80F24B-F Picture
SeekIC No. : 002908177 Detail
AFK226M80F24B-F: CAP ALUM 22UF 80V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK226M80F24B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 22µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 80V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 130mA
ESR (Equivalent Series Resistance): 1.3 Ohm Impedance: 1.3 Ohm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm) Height - Seated (Max): 0.402" (10.20mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Capacitance: 22µF
Ripple Current: 130mA
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Voltage Rating: 80V
Surface Mount Land Size: 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max): 0.402" (10.20mm)
Packaging: Bulk
Impedance: 1.3 Ohm
ESR (Equivalent Series Resistance): 1.3 Ohm
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK226M80F24B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.300 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating80V