AFK227M10E16T-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 10V 220uF 8X6.2
product image
AFK227M10E16T-F Picture
SeekIC No. : 00750822 Detail
AFK227M10E16T-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 10V 220uF 8X6.2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK227M10E16T-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 10 Volts ESR : 0.26 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Dimensions : 8 mm Dia. x 6.2 mm L x 9.5 mm H
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Capacitance : 220 uF
Voltage Rating : 10 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 8 mm Dia. x 6.2 mm L x 9.5 mm H
ESR : 0.26 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK227M10E16T-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)260.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating10V