AFK227M16E16B-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 220uF 16V 20%
product image
AFK227M16E16B-F Picture
SeekIC No. : 00756684 Detail
AFK227M16E16B-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 220uF 16V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK227M16E16B-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 16 Volts
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Product :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 220 uF
Voltage Rating : 16 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK227M16E16B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)260.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating16V