AFK227M2AR44B-F
CAP ALUM 220UF 100V 20% SMD
product image
AFK227M2AR44B-F Picture
SeekIC No. : 002906411 Detail
AFK227M2AR44B-F: CAP ALUM 220UF 100V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK227M2AR44B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 220µF Voltage Rating: 100V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 917mA ESR (Equivalent Series Resistance): 150 mOhm
Length : 29 mm Impedance: 150 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.709" Dia (18.00mm) Height - Seated (Max): 0.650" (16.50mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Capacitance: 220µF
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Voltage Rating: 100V
Impedance: 150 mOhm
Packaging: BulkAlternate Packaging
ESR (Equivalent Series Resistance): 150 mOhm
Height - Seated (Max): 0.650" (16.50mm)
Size / Dimension: 0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size: 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current: 917mA
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK227M2AR44B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)150.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V