APT40GP60B2DQ2G
IGBT 600V 100A 543W TMAX
product image
APT40GP60B2DQ2G Picture
SeekIC No. : 003434300 Detail
APT40GP60B2DQ2G: IGBT 600V 100A 543W TMAX
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT40GP60B2DQ2G
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: POWER MOS 7® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: PT Frequency : 0.5 GHz to 2 GHz
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.7V @ 15V, 40A
Current - Collector (Ic) (Max): 100A Power - Max: 543W
Input Type: Standard Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-247-3 Variant Supplier Device Package: T-MAX? [B2]
Description
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input Type: Standard
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
IGBT Type: PT
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Series: POWER MOS 7®
Current - Collector (Ic) (Max): 100A
Package / Case: TO-247-3 Variant
Supplier Device Package: T-MAX? [B2]
Power - Max: 543W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.7V @ 15V, 40A