APT5010JVRU3
MOSFET N-CH 500V 44A SOT227
product image
APT5010JVRU3 Picture
SeekIC No. : 004131053 Detail
APT5010JVRU3: MOSFET N-CH 500V 44A SOT227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT5010JVRU3
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 44A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 100 mOhm @ 22A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 312nC @ 10V Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7410pF @ 25V
Package / Case : PGBA-516 Power - Max: 450W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package: SOT-227
Description
Series: -
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET Feature: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 44A
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 2.5mA
Packaging: Bulk
Power - Max: 450W
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 100 mOhm @ 22A, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 312nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7410pF @ 25V
Features:
• Faster Switching
• 100% Avalanche Tested
• Lower Leakage
• Popular SOT-227 Package
• Single Die MOSFET & FRED
• PFC "Buck" Configuration
Specifications
Symbol Parameter APT30M40JVR UNIT
VDSS Drain-Source Voltage 500 Volts
ID Continuous Drain Current @ TC = 25°C 44 Amps
IDM Pulsed Drain Current 176
VGS Gate-Source Voltage Continuous ±30 Volts
VGSM Gate-Source Voltage Transient ±40
PD Total Power Dissipation @ TC = 25°C 450 Watts
Linear Derating Factor 3.6 W/°C
TJ,TSTG Operating and Storage Junction Temperature Range -55 to 150
TL Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec. 300
IAR Avalanche Current(Repetitive and Non-Repetitive) 44 Amps
EAR Repetitive Avalanche Energy 50 mJ
EAS Single Pulse Avalanche Energy 2500
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT5010JVRU3
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max450W
PackagingBulk