APT50GF60JU3
IGBT 600V 75A 277W SOT227
product image
APT50GF60JU3 Picture
SeekIC No. : 004131558 Detail
APT50GF60JU3: IGBT 600V 75A 277W SOT227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50GF60JU3
  • Qty
  • 0~33
Quick Details
Processor Series : AM1810 Series: -
Manufacturer: Microsemi Power Products Group IGBT Type: NPT
Configuration: Single Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.7V @ 15V, 50A Current - Collector (Ic) (Max): 75A
Current - Collector Cutoff (Max): 40µA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.25nF @ 25V
Power - Max: 277W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: ISOTOP
Description
Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Current - Collector (Ic) (Max): 75A
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
Series: -
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Package / Case: ISOTOP
IGBT Type: NPT
Supplier Device Package: SOT-227
Current - Collector Cutoff (Max): 40µA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.7V @ 15V, 50A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.25nF @ 25V
Power - Max: 277W
Features:
· Non Punch Through (NPT) THUNDERBOLT IGBT®
- Low voltage drop
- Low tail current
- Switching frequency up to 100 kHz
- Soft recovery parallel diodes
- Low diode VF
- Low leakage current
- Avalanche energy rated
- RBSOA and SCSOA rated
· ISOTOP® Package (SOT-227)
· Very low stray inductance
· High level of integrat
Application
·  AC and DC motor control
·  Switched Mode Power Supplies
Specifications
Symbol Parameter Max ratings Unit
VCES Collector - Emitter Breakdown Voltage 600 V
IC1 Continuous Collector Current TC = 25°C 75 A
IC2 TC = 100°C 50 A
ICM Pulsed Collector Current TC = 25°C 160 A
VGE Gate Emitter Voltage ±20 V
PD Maximum Power Dissipation TC = 25°C 277 W
ILM RBSOA clamped Inductive load Current RG=11 TC = 25°C 100 A
IFAV Maximum Average Forward Current Duty cycle=0.5 TC = 80°C 30 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT50GF60JU3
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max277W