APT50M50JVFR
MOSFET N-CH 500V 77A SOT-227
product image
APT50M50JVFR Picture
SeekIC No. : 004130983 Detail
APT50M50JVFR: MOSFET N-CH 500V 77A SOT-227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50M50JVFR
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: POWER MOS V® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 77A
Interface Type : Ethernet, I2C, SPI, UART, USB Rds On (Max) @ Id, Vgs: 50 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 5mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 1000nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 19600pF @ 25V Power - Max: 700W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package: ISOTOP?
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET Feature: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Packaging: Tube
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Power - Max: 700W
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 77A
Series: POWER MOS V®
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 5mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 50 mOhm @ 500mA, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 1000nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 19600pF @ 25V
Features:
• Fast Recovery Body Diode
• 100% Avalanche Tested
• Lower Leakage
• Popular SOT-227 Package
• Faster Switching
Specifications
Symbol Parameter APT30M40JVR UNIT
VDSS Drain-Source Voltage 500 Volts
ID Continuous Drain Current @ TC = 25°C 77 Amps
IDM Pulsed Drain Current 308
VGS Gate-Source Voltage Continuous ±30 Volts
VGSM Gate-Source Voltage Transient ±40
PD Total Power Dissipation @ TC = 25°C 700 Watts
Linear Derating Factor 5.6 W/°C
TJ,TSTG Operating and Storage Junction Temperature Range -55 to 150
TL Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec. 300
IAR Avalanche Current (Repetitive and Non-Repetitive) 77 Amps
EAR Repetitive Avalanche Energy 50 mJ
EAS Single Pulse Avalanche Energy 3600
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT50M50JVFR
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max700W
PackagingTube