APT50M65JLL
MOSFET N-CH 500V 58A SOT-227
product image
APT50M65JLL Picture
SeekIC No. : 004130786 Detail
APT50M65JLL: MOSFET N-CH 500V 58A SOT-227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50M65JLL
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: POWER MOS 7® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 58A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 65 mOhm @ 29A, 10V Interface Type : Ethernet, I2C, SPI, UART, USB
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 2.5mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 141nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7010pF @ 25V Power - Max: 520W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package: ISOTOP?
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Packaging: Tube
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Power - Max: 520W
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 2.5mA
Series: POWER MOS 7®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 58A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 65 mOhm @ 29A, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 141nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7010pF @ 25V
Features:
• Lower Input Capacitance
• Increased Power Dissipation
• Lower Miller Capacitance
• Easier To Drive
• Lower Gate Charge, Qg
• Popular SOT-227 Package
Specifications
Symbol Parameter APT50M65JLL
UNIT
VDSS Drain-Source Voltage
500
Volts
ID Continuous Drain Current @ TC = 25
60
Amps
IDM Pulsed Drain Current
240
VGS Gate-Source Voltage Continuous
±30
Volts
VGSM Gate-Source Voltage Transient
±40
PD Total Power Dissipation @ TC = 25
540
Watts
Linear Derating Factor
4.32
W/
TJ,TSTG Operating and StorageTemperature Range
-55 to 150
TL Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec.
IAR Avalanche Current(Repetitive and Non-Repetitive)
Amps
EAR Repetitive Avalanche Energy
50
mJ
EAS Single Pulse Avalanche Energy
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT50M65JLL
FET PolarityN-Channel
Power - Max520W
PackagingTube