APT75DQ100BG
DIODE ULT FAST 75A 1000V TO-247
product image
APT75DQ100BG Picture
SeekIC No. : 003429531 Detail
APT75DQ100BG: DIODE ULT FAST 75A 1000V TO-247
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT75DQ100BG
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io): 75A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3V @ 75A Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): 250ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 1000V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: TO-247-2 Supplier Device Package: TO-247 [B]
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1000V (1kV)
Capacitance @ Vr, F: -
Reverse Recovery Time (trr): 250ns
Packaging: Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 1000V
Package / Case: TO-247-2
Mounting Type: Through Hole, Radial
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Supplier Device Package: TO-247 [B]
Current - Average Rectified (Io): 75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3V @ 75A