APT75DQ60BG
DIODE ULT FAST 75A 600V TO-247
product image
APT75DQ60BG Picture
SeekIC No. : 003428707 Detail
APT75DQ60BG: DIODE ULT FAST 75A 600V TO-247
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT75DQ60BG
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Current - Average Rectified (Io): 75A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.5V @ 75A
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): 31ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 25µA @ 600V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: TO-247-2 Supplier Device Package: TO-247 [B]
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Capacitance @ Vr, F: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-2
Mounting Type: Through Hole, Radial
Current - Reverse Leakage @ Vr: 25µA @ 600V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Supplier Device Package: TO-247 [B]
Current - Average Rectified (Io): 75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.5V @ 75A
Reverse Recovery Time (trr): 31ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT75DQ60BG
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)