AQ11EM101FA1WE
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ11 100pF 150volts C0G 1%
product image
AQ11EM101FA1WE Picture
SeekIC No. : 00846395 Detail
AQ11EM101FA1WE: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ11 100pF 150volts C0G 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ11EM101FA1WE
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 100 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 150 Volts Temperature Coefficient / Code : 90 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Waffle
Description
Capacitance : 100 pF
Tolerance : 1 %
Packaging : Waffle
Product : RF Microwave MLCCs
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Voltage Rating : 150 Volts
Temperature Coefficient / Code : 90 PPM / C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ11EM101FA1WE
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance100pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±1%
Dielectric MaterialCeramic
Package / Case0.055" L x 0.055" W x 0.020" H (1.40mm x 1.40mm x 0.59mm)
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 175°C