AQ149A161JAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ149 160pF 300volts C0G 5%
product image
AQ149A161JAJME Picture
SeekIC No. : 00899482 Detail
AQ149A161JAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ149 160pF 300volts C0G 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ149A161JAJME
Quick Details
Capacitance : 160 pF Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Capacitance : 160 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ149A161JAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance160pF
Voltage - Rated 300V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialCeramic
Package / Case0.110" L x 0.110" W x 0.030" H (2.79mm x 2.79mm x 0.76mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 175°C