ASDX015D44R
Board Mount Pressure / Force Sensors 0 to 15Psi Diff Gauge 8-Pin PDIP-D4
product image
ASDX015D44R Picture
SeekIC No. : 002675274 Detail
ASDX015D44R: Board Mount Pressure / Force Sensors 0 to 15Psi Diff Gauge 8-Pin PDIP-D4
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ASDX015D44R
Mfg:
Honeywell / Microswitch
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Operating Pressure : 0 psi to 15 psi Pressure Type : Differential
Accuracy : 2 % Output Type : Digital
Mounting Style : Through Hole Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Package / Case : DIP Port Type : Dual Radial Barbless
Description
Operating Pressure : 0 psi to 15 psi
Accuracy : 2 %
Output Type : Digital
Pressure Type : Differential
Port Type : Dual Radial Barbless
Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationASDX015D44R
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySensors, Transducers
Operating Pressure0 ~ 15 PSID
Voltage - Rated 4.75 - 5.25VDC
Output0.5 ~ 4.5V
Package / CaseDIP
Pressure TypeDifferential/Gauge
FeaturesCalibrated and Temperature Compensated
Interface-
Pressure Port0.09" (2.29mm) O.D.