ASDX030D44R
Board Mount Pressure / Force Sensors 0 to 30Psi Diff. Gauge 8-Pin PDIP-D4
product image
ASDX030D44R Picture
SeekIC No. : 002677985 Detail
ASDX030D44R: Board Mount Pressure / Force Sensors 0 to 30Psi Diff. Gauge 8-Pin PDIP-D4
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ASDX030D44R
Mfg:
Honeywell / Microswitch
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Operating Pressure : 0 psi to 30 psi Pressure Type : Differential
Accuracy : 2 % Output Type : Digital
Mounting Style : Through Hole Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Package / Case : DIP
Description
Port Type :
Accuracy : 2 %
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DIP
Operating Pressure : 0 psi to 30 psi
Output Type : Digital
Pressure Type : Differential
Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationASDX030D44R
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySensors, Transducers
Operating Pressure0 ~ 30 PSID
Voltage - Rated 4.75 - 5.25VDC
Output0.5 ~ 4.5V
Pressure TypeDifferential/Gauge
FeaturesCalibrated and Temperature Compensated
Interface-
Pressure Port0.09" (2.29mm) O.D.