ASDX030G24R
Board Mount Pressure / Force Sensors 0psi to 100psi 4.75V GAGE 100g for 11ms
product image
ASDX030G24R Picture
SeekIC No. : 002678021 Detail
ASDX030G24R: Board Mount Pressure / Force Sensors 0psi to 100psi 4.75V GAGE 100g for 11ms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ASDX030G24R
Mfg:
Honeywell / Microswitch
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Operating Pressure : 0 psi to 30 psi Pressure Type : Gauge
Accuracy : 2 % Output Type : Digital
Mounting Style : Through Hole Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Package / Case : DIP Port Type : Single Axial Barbless
Description
Pressure Type : Gauge
Accuracy : 2 %
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DIP
Operating Pressure : 0 psi to 30 psi
Output Type : Digital
Port Type : Single Axial Barbless
Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationASDX030G24R
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySensors, Transducers
Operating Pressure0 ~ 30 PSIG
Voltage - Rated 4.75 - 5.25VDC
Output0.5 ~ 4.5V
Package / CaseDIP
Pressure TypeGauge
FeaturesCalibrated and Temperature Compensated
Interface-
Pressure Port0.105" (2.67mm) O.D.