ASDX100D44R
Board Mount Pressure / Force Sensors LOW PRESSURE SENSORS 0-100psi
product image
ASDX100D44R Picture
SeekIC No. : 002677983 Detail
ASDX100D44R: Board Mount Pressure / Force Sensors LOW PRESSURE SENSORS 0-100psi
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ASDX100D44R
Mfg:
Honeywell
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Operating Pressure : 0 psi to 100 psi Pressure Type : Gauge, Differential
Accuracy : 2 % Output Type : Digital
Mounting Style : Through Hole Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Package / Case : DIP
Description
Port Type :
Accuracy : 2 %
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DIP
Output Type : Digital
Operating Pressure : 0 psi to 100 psi
Pressure Type : Gauge, Differential
Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationASDX100D44R
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySensors, Transducers
Operating Pressure0 ~ 100 PSID
Voltage - Rated 4.75 - 5.25VDC
Output0.5 ~ 4.5V
Pressure TypeDifferential/Gauge
FeaturesCalibrated and Temperature Compensated
Interface-
Pressure Port0.09" (2.29mm) O.D.