ASDX100G24R
Board Mount Pressure / Force Sensors LOW PRESSURE SENSORS 0-100psi
product image
ASDX100G24R Picture
SeekIC No. : 002678117 Detail
ASDX100G24R: Board Mount Pressure / Force Sensors LOW PRESSURE SENSORS 0-100psi
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ASDX100G24R
Mfg:
Honeywell / Microswitch
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Operating Pressure : 0 psi to 100 psi Pressure Type : Gauge
Accuracy : 2 % Output Type : Digital
Mounting Style : Through Hole Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Package / Case : DIP
Description
Port Type :
Pressure Type : Gauge
Accuracy : 2 %
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DIP
Output Type : Digital
Operating Pressure : 0 psi to 100 psi
Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationASDX100G24R
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySensors, Transducers
Operating Pressure0 ~ 100 PSIG
Voltage - Rated 4.75 - 5.25VDC
Output0.5 ~ 4.5V
Pressure TypeGauge
FeaturesCalibrated and Temperature Compensated
Interface-
Pressure Port0.105" (2.67mm) O.D.