AT17C002A-10JI
EEPROM ASICS
product image
AT17C002A-10JI Picture
SeekIC No. : 00462880 Detail
AT17C002A-10JI: EEPROM ASICS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT17C002A-10JI
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Size : 2 Mbit Organization : 2 M x 1
Maximum Clock Frequency : 12.5 MHz (Min) Maximum Operating Current : 10 mA
Operating Supply Voltage : 5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PLCC-20
Description
Data Retention :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 5 V
Maximum Operating Current : 10 mA
Package / Case : PLCC-20
Memory Size : 2 Mbit
Organization : 2 M x 1
Maximum Clock Frequency : 12.5 MHz (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT17C002A-10JI
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Programmable TypeSerial EEPROM
Memory Size2Mb
Package / Case20-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C