AT17C128-10PC
EEPROM 128K 10MHz 5V
product image
AT17C128-10PC Picture
SeekIC No. : 00461387 Detail
AT17C128-10PC: EEPROM 128K 10MHz 5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT17C128-10PC
Quick Details
Memory Size : 128 Kbit Organization : 128 K x 1
Maximum Clock Frequency : 12.5 MHz Maximum Operating Current : 10 mA
Operating Supply Voltage : 5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : PDIP-8
Description
Data Retention :
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Operating Supply Voltage : 5 V
Memory Size : 128 Kbit
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Maximum Operating Current : 10 mA
Maximum Clock Frequency : 12.5 MHz
Organization : 128 K x 1
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT17C128-10PC
Programmable TypeSerial EEPROM
Memory Size128kb
Package / Case8-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C