AT17C256-10CC
EEPROM ASICS
product image
AT17C256-10CC Picture
SeekIC No. : 00461482 Detail
AT17C256-10CC: EEPROM ASICS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT17C256-10CC
Quick Details
Memory Size : 256 Kbit Organization : 256 K x 1
Maximum Clock Frequency : 12.5 MHz Maximum Operating Current : 10 mA
Operating Supply Voltage : 5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : LAP
Description
Data Retention :
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 5 V
Memory Size : 256 Kbit
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Maximum Operating Current : 10 mA
Organization : 256 K x 1
Maximum Clock Frequency : 12.5 MHz
Package / Case : LAP
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT17C256-10CC
Programmable TypeSerial EEPROM
Memory Size256Kb
Package / Case8-LAP
PackagingTube
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C