AT17LV002-10JU
EEPROM CONFIG SERIAL EEPROM 2M 3.3V-10 MHZ
product image
AT17LV002-10JU Picture
SeekIC No. : 00457644 Detail
AT17LV002-10JU: EEPROM CONFIG SERIAL EEPROM 2M 3.3V-10 MHZ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT17LV002-10JU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~67
Quick Details
Memory Size : 2 Mbit Organization : 2 M x 1
Data Retention : 90 Years Maximum Clock Frequency : 15 MHz
Maximum Operating Current : 10 mA Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : PLCC-20
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Current : 10 mA
Data Retention : 90 Years
Package / Case : PLCC-20
Memory Size : 2 Mbit
Maximum Clock Frequency : 15 MHz
Organization : 2 M x 1
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT17LV002-10JU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Programmable TypeSerial EEPROM
Memory Size2Mb
Package / Case20-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C