AT24C01-10SI-2.5
IC SEEPROM 1K 2.5V SO-8
product image
AT24C01-10SI-2.5 Picture
SeekIC No. : 004289410 Detail
AT24C01-10SI-2.5: IC SEEPROM 1K 2.5V SO-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C01-10SI-2.5
Mfg:
Atmel
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C01-10SI-2.5
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C