AT24C01A-10PC-2.7
EEPROM 1K (128X8) 2.7V
product image
AT24C01A-10PC-2.7 Picture
SeekIC No. : 00462538 Detail
AT24C01A-10PC-2.7: EEPROM 1K (128X8) 2.7V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C01A-10PC-2.7
Mfg:
Atmel
Quick Details
Memory Size : 1 Kbit Organization : 128 x 8
Data Retention : 100 Years Maximum Clock Frequency : 0.1 MHz
Maximum Operating Current : 3 mA Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Description
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Data Retention : 100 Years
Maximum Operating Current : 3 mA
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Clock Frequency : 0.1 MHz
Memory Size : 1 Kbit
Organization : 128 x 8
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C01A-10PC-2.7
Memory Size1K (128 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C