AT24C02A-10TU-1.8
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
product image
AT24C02A-10TU-1.8 Picture
SeekIC No. : 003557381 Detail
AT24C02A-10TU-1.8: IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C02A-10TU-1.8
Memory Size: 2K (256 x 8) THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 %
Speed: 100kHz, 400kHz Interface: I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Supplier Device Package: 8-TSSOP
Memory Type: EEPROM
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Interface: I²C, 2-Wire Serial
Speed: 100kHz, 400kHz
Memory Size: 2K (256 x 8)
Packaging: Tube
Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package: 8-TSSOP
Manufacturer: Atmel
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C02A-10TU-1.8
Memory Size2K (256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-TSSOP
PackagingTube
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V