AT25080A-10TU-2.7
EEPROM 1.8V 27 MIL - 10MS 2.7V
product image
AT25080A-10TU-2.7 Picture
SeekIC No. : 00459493 Detail
AT25080A-10TU-2.7: EEPROM 1.8V 27 MIL - 10MS 2.7V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT25080A-10TU-2.7
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Size : 8 Kbit Organization : 1 K x 8
Data Retention : 100 Years Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Maximum Operating Current : 10 mA Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TSSOP-8
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Package / Case : TSSOP-8
Data Retention : 100 Years
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Memory Size : 8 Kbit
Organization : 1 K x 8
Maximum Operating Current : 10 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT25080A-10TU-2.7
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed10MHz, 20MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-TSSOP
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C