AT25128AN-10SU-2.7
EEPROM 128K SPI 100K CYCLES - 10MS 2.7V
product image
AT25128AN-10SU-2.7 Picture
SeekIC No. : 00459591 Detail
AT25128AN-10SU-2.7: EEPROM 128K SPI 100K CYCLES - 10MS 2.7V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT25128AN-10SU-2.7
Mfg:
Atmel
Quick Details
Memory Size : 128 Kbit Organization : 16 K x 8
Data Retention : 100 Years Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Maximum Operating Current : 10 mA Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Data Retention : 100 Years
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Memory Size : 128 Kbit
Maximum Operating Current : 10 mA
Organization : 16 K x 8
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT25128AN-10SU-2.7
Memory TypeEEPROM
Memory Size128K (16K x 8)
Speed10MHz, 20MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C