AT25HP512W2-10SI-2.7
IC EEPROM 512KBIT 10MHZ 16SOIC
product image
AT25HP512W2-10SI-2.7 Picture
SeekIC No. : 003557347 Detail
AT25HP512W2-10SI-2.7: IC EEPROM 512KBIT 10MHZ 16SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT25HP512W2-10SI-2.7
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: EEPROMs - Serial Memory Type: EEPROM
Memory Size: 512K (64K x 8) Speed: 5MHz, 10MHz
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: SPI, 3-Wire Serial
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Supplier Device Package: 16-SOIC W
Description
Series: -
Format - Memory: EEPROMs - Serial
Memory Type: EEPROM
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Tube
Interface: SPI, 3-Wire Serial
Memory Size: 512K (64K x 8)
Speed: 5MHz, 10MHz
Package / Case: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Manufacturer: Atmel
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package: 16-SOIC W
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT25HP512W2-10SI-2.7
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed5MHz, 10MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case16-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V