AT27BV1024-12JI
EPROM 1Mb (64Kx16) OTP 2.7-3.6V 120ns
product image
AT27BV1024-12JI Picture
SeekIC No. : 00464202 Detail
AT27BV1024-12JI: EPROM 1Mb (64Kx16) OTP 2.7-3.6V 120ns
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27BV1024-12JI
Mfg:
Atmel
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 1 MB
Organization : 64 Kbit x 16 Interface Type : Parallel
Operating Current : 30 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PLCC-44
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Package / Case : PLCC-44
Operating Current : 30 mA
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Memory Size : 1 MB
Organization : 64 Kbit x 16
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27BV1024-12JI
Memory TypeOTP EPROM
Memory Size1M (64K x 16)
Speed120ns
InterfaceParallel
Package / Case44-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C