AT27BV1024-90JI
EPROM 1Mb (64Kx16) OTP 2.7-3.6V 90ns
product image
AT27BV1024-90JI Picture
SeekIC No. : 00464177 Detail
AT27BV1024-90JI: EPROM 1Mb (64Kx16) OTP 2.7-3.6V 90ns
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27BV1024-90JI
Mfg:
Atmel
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 1 Mbit
Organization : 64 K x 16 Interface Type : Parallel
Operating Current : 30 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PLCC-32
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Package / Case : PLCC-32
Memory Size : 1 Mbit
Organization : 64 K x 16
Operating Current : 30 mA
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27BV1024-90JI
Memory TypeOTP EPROM
Memory Size1M (64K x 16)
Speed90nS
InterfaceParallel
Package / Case44-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C