AT27BV256-15TC
EPROM 256k bit
product image
AT27BV256-15TC Picture
SeekIC No. : 00464309 Detail
AT27BV256-15TC: EPROM 256k bit
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27BV256-15TC
Mfg:
Atmel
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 256 Kb
Organization : 32 Kbit x 8 Interface Type : Parallel
Operating Current : 20 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-28
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Operating Current : 20 mA
Memory Size : 256 Kb
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Organization : 32 Kbit x 8
Package / Case : TSOP-28
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27BV256-15TC
Memory Size256K (32K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Package / Case28-TSOP
PackagingTray
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C