AT27BV4096-12JC
EPROM 4M bit
product image
AT27BV4096-12JC Picture
SeekIC No. : 00464351 Detail
AT27BV4096-12JC: EPROM 4M bit
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27BV4096-12JC
Mfg:
Atmel
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 4 KB
Organization : 256 Kbit x 16 Interface Type : Parallel
Operating Current : 40 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PLCC-44
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Package / Case : PLCC-44
Operating Current : 40 mA
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Organization : 256 Kbit x 16
Memory Size : 4 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27BV4096-12JC
Memory TypeOTP EPROM
Memory Size4M (256K x 16)
Speed120ns
InterfaceParallel
Package / Case44-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C