AT27BV4096-12JI
EPROM 4Mb (256Kx16) OTP 2.7-3.6V 120ns
product image
AT27BV4096-12JI Picture
SeekIC No. : 00464080 Detail
AT27BV4096-12JI: EPROM 4Mb (256Kx16) OTP 2.7-3.6V 120ns
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27BV4096-12JI
Mfg:
Atmel
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 4 Mbit
Organization : 512 K x 8 Interface Type : Parallel
Operating Current : 8 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PLCC-44
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Operating Current : 8 mA
Package / Case : PLCC-44
Memory Size : 4 Mbit
Organization : 512 K x 8
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27BV4096-12JI
Memory TypeOTP EPROM
Memory Size4M (256K x 16)
Speed120ns
InterfaceParallel
Package / Case44-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C