AT27C512R-15PI
EPROM 512k bit
product image
AT27C512R-15PI Picture
SeekIC No. : 00464311 Detail
AT27C512R-15PI: EPROM 512k bit
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27C512R-15PI
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 512 Kb
Organization : 64 Kbit x 8 Interface Type : Parallel
Operating Current : 20 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : PDIP-28
Description
Type : OTP
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Operating Current : 20 mA
Package / Case : PDIP-28
Memory Size : 512 Kb
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Organization : 64 Kbit x 8
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27C512R-15PI
Memory Size512K (64K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Package / Case28-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C