AT27LV256A-55JC
EPROM 32kx8 55ns
product image
AT27LV256A-55JC Picture
SeekIC No. : 00464585 Detail
AT27LV256A-55JC: EPROM 32kx8 55ns
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27LV256A-55JC
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 256 Kb
Organization : 32 Kbit x 8 Interface Type : Parallel
Operating Current : 20 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PLCC-32
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Package / Case : PLCC-32
Operating Current : 20 mA
Memory Size : 256 Kb
Organization : 32 Kbit x 8
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27LV256A-55JC
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeOTP EPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case32-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C