AT27LV256A-55TI
EPROM 256Kb (32Kx8) OTP 3V 55ns
product image
AT27LV256A-55TI Picture
SeekIC No. : 00464181 Detail
AT27LV256A-55TI: EPROM 256Kb (32Kx8) OTP 3V 55ns
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27LV256A-55TI
Mfg:
Atmel
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 256 Kb
Organization : 32 K x 8 Interface Type : Parallel
Operating Current : 20 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-28
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Organization : 32 K x 8
Operating Current : 20 mA
Memory Size : 256 Kb
Package / Case : TSOP-28
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27LV256A-55TI
InterfaceParallel
Package / Case28-TSOP
PackagingTray
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C