AT45DB081B-RI-2.5
Flash DATAFLASH 2M SERIAL 2.7V 2.5V IND TEMP
product image
AT45DB081B-RI-2.5 Picture
SeekIC No. : 00468428 Detail
AT45DB081B-RI-2.5: Flash DATAFLASH 2M SERIAL 2.7V 2.5V IND TEMP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT45DB081B-RI-2.5
Mfg:
Atmel
Quick Details
Memory Size : 8 Mbit Architecture : Sectored
Interface Type : SPI Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 2.5 V Maximum Operating Current : 10 mA
Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-28
Description
Data Bus Width :
Memory Type :
Access Time :
Timing Type :
Packaging :
Memory Size : 8 Mbit
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : SPI
Operating Temperature : + 85 C
Architecture : Sectored
Supply Voltage - Min : 2.5 V
Maximum Operating Current : 10 mA
Package / Case : SOIC-28
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT45DB081B-RI-2.5
Memory TypeDataFLASH
Memory Size8M (4096 pages x 264 bytes)
Speed20MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case28-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply2.5 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C