AT49F002-55JI
Flash 256K x 8 (2M bit)
product image
AT49F002-55JI Picture
SeekIC No. : 00468813 Detail
AT49F002-55JI: Flash 256K x 8 (2M bit)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT49F002-55JI
Mfg:
Atmel
Quick Details
Data Bus Width : 8 bit Memory Type : NOR
Memory Size : 2 MB Architecture : Sectored
Interface Type : Parallel Access Time : 55 ns
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Current : 50 mA Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PLCC-32
Description
Timing Type :
Packaging :
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Temperature : + 85 C
Memory Type : NOR
Architecture : Sectored
Data Bus Width : 8 bit
Interface Type : Parallel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Package / Case : PLCC-32
Maximum Operating Current : 50 mA
Access Time : 55 ns
Memory Size : 2 MB
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT49F002-55JI
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case32-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C