AT89C2051-12PU
8-bit Microcontrollers (MCU) 20 PINS 2K FLASH 12MHZ 2.7 - 5.5V
product image
AT89C2051-12PU Picture
SeekIC No. : 00361363 Detail
AT89C2051-12PU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 20 PINS 2K FLASH 12MHZ 2.7 - 5.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89C2051-12PU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : 8051 Processor Series : AT89x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Program Memory Size : 2 KB Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2.7 V to 6 V
Package / Case : PDIP Mounting Style : Through Hole
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Core : 8051
Processor Series : AT89x
Mounting Style : Through Hole
Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : No
Program Memory Size : 2 KB
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 6 V
Package / Case : PDIP
Pinout
  Connection Diagram
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89C2051-12PU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size2K x 8
RAM Size128 x 8
Number of I /O15
Package / Case20-DIP
Speed12MHz
Controller Series89C
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processor8051
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityUART/USART
PeripheralsLED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 6 V