AT89C51-24JI
8-bit Microcontrollers (MCU) RO 556-AT89S51-24JC
product image
AT89C51-24JI Picture
SeekIC No. : 00376248 Detail
AT89C51-24JI: 8-bit Microcontrollers (MCU) RO 556-AT89S51-24JC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89C51-24JI
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : 8051 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 24 MHz Program Memory Size : 4 KB
Data RAM Size : 128 B On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 5 V Package / Case : PLCC-44
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Operating Supply Voltage : 5 V
Mounting Style : SMD/SMT
Core : 8051
Program Memory Size : 4 KB
Data RAM Size : 128 B
Package / Case : PLCC-44
On-Chip ADC : No
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89C51-24JI
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size4K x 8
RAM Size128 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed24MHz
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityUART/USART
Peripherals-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V