AT89C55WD-24JC
8-bit Microcontrollers (MCU) 20K FLASH - 24MHZ COM TEMP
product image
AT89C55WD-24JC Picture
SeekIC No. : 00376175 Detail
AT89C55WD-24JC: 8-bit Microcontrollers (MCU) 20K FLASH - 24MHZ COM TEMP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89C55WD-24JC
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : 8051 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Program Memory Size : 20 KB
Data RAM Size : 256 B On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V Package / Case : PLCC-44
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Core : 8051
Data RAM Size : 256 B
Package / Case : PLCC-44
On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Program Memory Size : 20 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89C55WD-24JC
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size20K x 8
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed24MHz
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ConnectivityUART/USART
PeripheralsWDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V