AT89C55WD
Features: • Compatible with MCS®-51 Products• 20K Bytes of Reprogrammable Flash Memory• Endurance: 1000 Write/Erase Cycles• 4V to 5.5V Operating Range• Fully Static Operation: 0 Hz to 33 MHz• Three-level Program Memory Lock• 256 x 8-bit Internal RAM...
product image
AT89C55WD Picture
SeekIC No. : 004290822 Detail
AT89C55WD: Features: • Compatible with MCS®-51 Products• 20K Bytes of Reprogrammable Flash Memory• Endurance: 1000 Write/Erase Cycles• 4V to 5.5V Operating Range• Fully Static...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89C55WD
Description
Features:
• Compatible with MCS®-51 Products
• 20K Bytes of Reprogrammable Flash Memory
• Endurance: 1000 Write/Erase Cycles
• 4V to 5.5V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 33 MHz
• Three-level Program Memory Lock
• 256 x 8-bit Internal RAM
• 32 Programmable I/O Lines
• Three 16-bit Timer/Counters
• Eight Interrupt Sources
• Programmable Serial Channel
• Low-power Idle and Power-down Modes
• Interrupt Recovery from Power-down Mode
• Hardware Watchdog Timer
• Dual Data Pointer
• Power-off Flag
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Operating Temperature.................................................-55 to +125
Storage Temperature ...................................................-65 to +150
Voltage on Any Pin with Respect to Ground ...................-1.0V to +7.0V
Maximum Operating Voltage ......................................................... 6.6V
DC Output Current................................................................... 15.0 mA