AT89S52-24AC
8-bit Microcontrollers (MCU) 8K ISP FLASH 2.7 TO 5.5V - 24MHz
product image
AT89S52-24AC Picture
SeekIC No. : 00376665 Detail
AT89S52-24AC: 8-bit Microcontrollers (MCU) 8K ISP FLASH 2.7 TO 5.5V - 24MHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89S52-24AC
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : 8051 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Program Memory Size : 8 KB
Data RAM Size : 256 B On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V Package / Case : TQFP-44
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Core : 8051
Program Memory Size : 8 KB
Data RAM Size : 256 B
Package / Case : TQFP-44
On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Pinout
  Connection Diagram
Description
The features of AT89S52-24AC can be summarized as:(1)Compatible with MCS-51? ; (2)Products; (3)8K Bytes of In-System Programmable (ISP) Flash Memory Endurance: 1000 Write/Erase Cycles; (4)4.0V to 5.5V Operating Range; (5)Fully Static Operation: 0 Hz to 33 MHz; (6)Three-level Program Memory Lock; (7)256 x 8-bit Internal RAM; (8)32 Programmable I/O Lines; (9)Three 16-bit Timer/Counters; (10)Eight Interrupt Sources; (11)Full Duplex UART Serial Channel; (12)Low-power Idle and Power-down Modes; (13)nterrupt Recovery from Power-down Mode; (14)Watchdog Timer; (15)Dual Data Pointer; (16)Power-off Flag.
The absolute maximum ratings of AT89S52-24AC are:(1)Operating Temperature:-55°C to +125°C; (2)Storage Temperature:-65°C to +150°C; (3)Voltage on Any Pin with Respect to Ground:-1.0V to +7.0V; (4)Maximum Operating Voltage:6.6V; (5)DC Output Current:15.0 mA.
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89S52-24AC
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-TQFP
Speed24MHz
Controller Series89S
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processor8051
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ConnectivityUART/USART
PeripheralsWDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V