AT89S8252-24AC
8-bit Microcontrollers (MCU) 8K Flash 24M
product image
AT89S8252-24AC Picture
SeekIC No. : 00375847 Detail
AT89S8252-24AC: 8-bit Microcontrollers (MCU) 8K Flash 24M
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89S8252-24AC
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : 8051 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 24 MHz Program Memory Size : 8 KB
Data RAM Size : 256 B On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4 V to 6 V Package / Case : TQFP-44
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Core : 8051
Program Memory Size : 8 KB
Data RAM Size : 256 B
Package / Case : TQFP-44
On-Chip ADC : No
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Operating Supply Voltage : 4 V to 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89S8252-24AC
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-TQFP
Speed33MHz
Controller Series89S
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processor8051
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V