AT89S8253-24AU
8-bit Microcontrollers (MCU) 12kB Flash 256B RAM 2.7V-5.5V
product image
AT89S8253-24AU Picture
SeekIC No. : 00361527 Detail
AT89S8253-24AU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 12kB Flash 256B RAM 2.7V-5.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89S8253-24AU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : 8051 Processor Series : AT89x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Program Memory Size : 12 KB Data RAM Size : 256 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Package / Case : TQFP Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Core : 8051
Processor Series : AT89x
Data RAM Size : 256 B
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
On-Chip ADC : No
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Program Memory Size : 12 KB
Package / Case : TQFP
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89S8253-24AU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size12K x 8
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-TQFP
Speed24MHz
Controller Series89S
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V