ATMEGA48-20AUR
8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 4KB FL 256B EE 512B EE 20MHZ IND
product image
ATMEGA48-20AUR Picture
SeekIC No. : 00367633 Detail
ATMEGA48-20AUR: 8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 4KB FL 256B EE 512B EE 20MHZ IND
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATMEGA48-20AUR
Quick Details
Core : AVR Processor Series : ATMEGA4x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 4 KB Data RAM Size : 512 B
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : TQFP-32 Mounting Style : SMD/SMT
Description
On-Chip ADC :
Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V