AVS334M50B12B-F
CAP ALUM 0.33UF 50V 20% SMD
product image
AVS334M50B12B-F Picture
SeekIC No. : 002924241 Detail
AVS334M50B12B-F: CAP ALUM 0.33UF 50V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AVS334M50B12B-F
Quick Details
Series: AVS Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 0.33µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 50V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Features: General Purpose Ripple Current: 3mA
ESR (Equivalent Series Resistance): 603 Ohm Impedance: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.157" Dia (4.00mm) Height - Seated (Max): 0.213" (5.40mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Description
Voltage Rating: 50V
Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Features: General Purpose
Impedance: -
Size / Dimension: 0.157" Dia (4.00mm)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Height - Seated (Max): 0.213" (5.40mm)
Lead Spacing: -
Surface Mount Land Size: 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Capacitance: 0.33µF
Ripple Current: 3mA
Packaging: Bulk
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AVS
ESR (Equivalent Series Resistance): 603 Ohm
Parameters:
Technical/Catalog InformationAVS334M50B12B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.33F
ESR (Equivalent Series Resistance)603.00 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V